DEBRİYAJ TELİ KOPMASI

"Arabamı park ettim ve debriyaj telim koptu. Debriyaj telini değiştireli 4 ay oluyor, ondan önceki de 9-10 ay gitmişti. Bu durum pedal ya da sürtünme ile mi ilgilidir acaba? Umarım baskı balatadan dolayı koparmıyordur. Baskı balata bilyeden ses geliyor bir süredir ama vitesler ve çekişte herhangi bir sorun yok. Ustalar da baskı balatanın iyi olduğunu söylemişlerdi. Siz ne dersiniz ne yapmalı?"

        Taunusların debriyaj veya gaz teli kopması diye kronik bir sorunu yoktur. Fakat sonradan pedal bölgesinde oynamalar ve anormal tadilatlar yapıldıysa veya takılan yan sanayi tellerin presli kafaları kopuyorsa bu ayrı bir konudur.
         Kontrol maksadıyla tel daha kopmadan teli kordon boyunca takip edip özellikle pedala doğru dış kılıftan çıktığı yerde bir kasma veya yan girişe bağlı sürtme yapıp yapmadığını konsolun altına eğilerek ve pedala elinizle bastırarak kontrol edin. Telin içeriye girdiği yere de her halükarda ara sıra elinizle gres sürün.
       Tel kopmuşsa kopan telin durumuna bakarak nerede sürtme ve püsküllenme yaptığını görebilirsiniz. Muhtemelen pedal bölgesinde bir ters açı ve sürtme vardır.   Teli kontrol ettiğinizde telin sadece başının püsküllenme yapmadan koptuğunu görürseniz bu parça kalitesi ile ilgili bir durumdur.  Şayet arızayı gideremiyorsanız en azından sürekli gresleyerek tel ömrünü uzatabilirsiniz.
         Tel kopmasının baskı balatayla doğrudan  ilgisi yoktur. Balata çok aşınıp debriyaj yukarıda kavrayınca tel biraz daha zorlanır fakat bu kopacağı anlamına gelmez. Tek ihtimal  telin bir yere sürtüyor ve aşınıp kopuyor olmasıdır.
           Yukarıda yazdığım gibi tellerin giriş yerlerini greslemek ve her ihtimale karşı bagajda bir gaz bir de debriyaj teli bulundurmak iyi olur.

sorularınız için: taunusteknikdanisman@gmail.com
for your questions about Taunus mail to: taunusteknikdanisman@gmail.com

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !