Fren Hidroliği Değişimi/Frenlerin Havalarının Alınması

"Hocam merhaba. Aracımın fren hidroliği yosunumsu bir hal almış. Hidroliği ben kendim değiştirip havalarını alabilir miyim?" Özcan Atacan

Fren sıvısının en az 2 yılda 1 değişmesi gerekir. Aksi durum çok tehlikeli sonuçlanabilir.Fren sıvısı suyla birleşebilen bir maddedir. Suyla temas etmese de havadaki nemi emer ve özelliğini yitirir. Fren performansı azalır. Sistemdeki metal aksam korozyon yapar. Fren hidroliğini kendiniz şöyle değiştirebilirsiniz.


1. Frenlerin hem arka hem önlerdeki hava alma çıkışlarına sıkı geçecek çapta 1 mt kadar şeffaf hortum al. (Bu sıkı geçen hortum sisteme dışarıdan hava girmesine engelleyecektir.)
2. 11 numara yıldız anahtar al.
3. Boşalan fren hidroliğini toplayabileceğin bir kap al.
4. Önce önlerden bir tarafla başla. Hortumu hava alma yerine tak.
5. Yıldız anahtarın içinden hortumu geçirerek hava alma yerindeki vidaya tuttur.
6. Hortumu aşağıya toplama kabına girerken tekerleğin üst kısmından geçip yarım ay şeklinde kıvrılarak gidecek şekilde yerleştir. (Bu şekilde sistemden çıkan sıvının rengini ve içinden çıkabilecek kabarcıkları görebilirsin.)
7. West. olduğu bölümden fren hidroliği deposunun kapağını aç.
8. Kendin ya da yardım eden bir başka kişi fren pedalına basıp bıraksın. (Basıp bırakmalar fren hidroliği haznesinde az hidrolik kalıncaya kadar devam etsin. )
9. Ana merkez depoda fren hidroliği azalınca yeni hidroliği depoya doldur.
10. Yeni hidrolik sıvısı tahliyeyi yaptığın hortumdan çıkıncaya kadar pedalı basıp bırakmaya devam et (hortumdaki sıvıda renk değişimini farkedersin).
11. Yeni hidrolik sıvısı gelince veya hava almalarda hortumda kabarcık gelmesi kesildiğinde tahliye vidasını sık.
12. Diğer tekerleğe geç. Hortumu yerleştir. Tahliye vidasını gevşet. Yeni hidrolik sıvısı çıkıncaya kadar pedala basıp bırak.
13. Ana merkezdeki fren hidroliği seviyesini kontrol et ve sürekli tamamla.
14. Arka tekerlekteki tahliye vidasında (arkalarda iki tekerlek için 1 vida vardır) aynı işlemi tekrarla.
15. Vidalar sıkılı ve fren hidroliği max. seviyede dolu durumdayken pedala bir kaç kez bas ve kaçak olup olmadığını kontrol et.
16. Hidrolik sıvısı dökülen kısımları su dökerek yıka.
17. Aracın fren hidrolik seviyesini bir kaç gün kontrol et.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !