SU KAÇIRAN TAPALARIN DEĞİŞİMİ

"Merhabalar hocam, ilk önce vediğiniz bilgileriniz için size teşekkür ederim. Aracımızı daha iyi duyup onu anlamamıza yardımcı oldunuz...Benim sorum üst kapağın ordaki tıpa çürümüş sanırım bütün suyu boşaltıyor. Onu takmak için ustaya anlattığımda ''şanzuman sökülecek yada silindir kapağı sökülecek'' öyle yapılacak dedi. Bir de ikinci vitese geçerken hafiften dişli sesi geliyor 2.vites geçişinde zorlanma oluyor bu arada aracım 88 gls...yardımlarınızı bekliyorum... teşekkürler" Ali Dumatoğlu

Sitemizden faydalandığınıza sevindim. Taunus motorunda donma durumlarında donan suyun genleşirken bloğu çatlatmadan dışarıya rahatlıkla atabileceği yuvarlak metal tapalar vardır. Bu tapalar zaman içinde çürüdüğü zaman sızdırma yaparlar ve değiştirilmeleri gerekir. Motor bloğunda olanları takmak fazla işçilik istemez. Üst kapakta bulunan tapa ise üst bloğun arka tarafındadır ve o bölgede çalışmak için yeterli yer olmaması dolayısıyla, üst kapağın sökülmesi gerekir. Vites kutusunun sökülmesiyle de parçanın değişimi için arkada yeterli yer kazanılmış olabilir. Bu tapaların takılmasında da ince bir husus vardır. Normal şartlarda tapa deliğe oturmaz; büyük gelir. O haliyle çekiç vs. ile yerine oturtmaya çalışmak çok zordur ve yeni takılan tapaya ve bloğa zara verebilir. Delik genişliğinin tapanın çapına yakın ölçüde genişlemiş olması gerekir. Bunun en kestirme yöntemi iki parça arasında deliğin daha sıcak olacağı şekilde ısı farkı yaratılmasıdır. Bu işlem iki şekilde yapılabilir:
      1. Motor bloğu tapaları takılırken, motor sıcak tutulur. Su tamamıyla boşalmış olacağından motor bir kaç dakika blok ısınıncaya kadar çalıştırılır ve soğuk tapa çekiçle rahatça yerine çakılır. Tapa oturduktan sonra ısınarak genleşeceğinden yerine sıkışır ve bir daha çıkmaz.
      2. Özellikle üst kapak tapa değişiminde ya deliğin olduğu yer bir şekilde (LPG lehim kaynak aleti veya oksijen kaynağı ile) ısıtılır ve soğuk tapa yerine çakılır, ya da ısıtma imkanının olmadığı durumda tapa soğutularak (buzlukta veya buzda bekletilerek) ısısı düşürülür. Isısı düşünce biraz küçülen yani çapı küçülen tapa bekletilmeden yerine çakılır.
       Vites kutusuyla ilgili probleminiz senkromeçten olabileceği gibi, vites kolunun şanzımana girdiği yerde üzerine oturduğu küçük plastik parçadan kaynaklanabilir. Önce bu parçayı kontrol ederek eskimişse yağlayarak yenisini takmalı ve denemelisiniz. Sorun devem ederse vites kutusunun sökülerek senkromecin değişmesi gerekecektir.  Bu durumda önce vites kolundaki parçayı kontrol etmeniz, senkromeç değişimi gerekirse vites kutusunun söküldüğü esnada üst kapaktaki tapayı değiştirmeniz daha hesaplı olacaktır. 

sorularınız için: taunusteknikdanisman@gmail.com
for your questions about Taunus mail to: taunusteknikdanisman@gmail.com

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !